Siódme Nie kradnij
2017-09-19 17:52
 Oceń wpis
   

Przedstawiam swój głos w sprawie zmiany konstytucji i w sprawie referendum konstytucyjnego. Nie będą to żadne prawdy objawione prawnika-konstytucjonalisty tylko zdanie przedsiębiorcy, osoby myślącej zdroworozsądkowo o zapatrywaniach wolnościowych (...)

Dlaczego potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej...

 
 
2016-08-17 17:27
 Oceń wpis
   

Ekspert w jednej dziedzinie nauki może być ignorantem w innych dyscyplinach oto motto przewodnie ciekawej publikacji, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Fijorr Publishing, autorstwa Jamiego Whytea pt. Oszuści czy ignoranci. O nadużywaniu nauki do celów politycznych.

Niniejsza publikacja porusza dość intrygujące ostatnio zagadnienie, mianowicie wpływu jaki wywiera nauka na decyzje polityczne i jakie są tego konsekwencje dla jednostek i społeczeństwa (...)

Czy nauka daje rządom podstawy do wprowadzania socjalizmu?...

 
 
2016-07-26 23:12
 Oceń wpis
   
Dywagacje, dotyczące dalszych losów Unii Europejskiej, powróciły ze zdwojoną mocą po brytyjskim referendum. Przyczyną po części jest trudność wyobrażenia sobie świata bez UE przez wiele osób.

Przypomina to sytuację sprzed kilku dekad, kiedy nikt nie przyjmował do świadomości informacji o możliwości upadku Związku Radzieckiego (...)

Przerośnięte państwo gwarancją problemów...

 
 
2014-11-04 20:21
 Oceń wpis
   
Prace nad nową ordynacją podatkową toczą się w zaciszu ministerialnych gabinetów. Z przecieków docierających do najbardziej zainteresowanych, czyli do zwykłych ludzi docierają szczątkowe wieści. Ale nietrudno się domyślić, że "znowu wygra interes budżetu, a nie obywateli", co na łamach "Naszego Dziennika" zauważa dr hab. Feliks Grądalski.

W artykule "Moralność podatkowa" zwraca on uwagę na to, iż zbyt mało mówi się w Polsce o tzw. moralności podatkowej. Zwraca on uwagę na to, że, o ile często podkreśla się jakie to obowiązki względem państwa ma obywatel, o tyle rzadko zwraca się uwagę na to, jak w relacjach z obywatelem zachowuje się państwo. Tymczasem "państwo jest stroną silniejszą, występuje z pozycji dominium i dysponuje środkami przymusu względem podatnika" (....)

Państwo kontra obywatel - aspekt moralny....

 
 
2014-10-08 20:38
 Oceń wpis
   
Podczas ostatnich wakacji w kraju zostałem zaproszony do sióstr z odpustowym kazaniem. Nie widziałem ich już od wielu lat. Kiedy przyjechałem na miejsce, zastałem małą wspólnotę czterech zakonnic, które prowadzą przedszkole. Myślałem, że było to prywatne katolickie przedszkole. Okazało się, że nie jest to do końca prawdą. Siostry otrzymują na ten cel dotacje z gminy. Starają się także o środki unijne.

Tego dnia była Ewangelia według św. Jana. "Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić" (J 15, 5). Kiedyś, jeszcze przed wojną, było w tym klasztorze prawie sto sióstr. "Co się stało?" zapytałem na kazaniu.

Odpowiedzi próbowałem poszukać w Ewangelii. Przyczyną kryzysu nie był brak modlitwy. Wspólnota sprawuje codzienną Eucharystię bez liturgicznych nadużyć. Nie wystarczy jednak sama modlitwa. Jest jeszcze jeden warunek. Jezus kilka wersów dalej dodaje: "Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej" (J 15,10). Należy także przestrzegać przykazań. Ale czy siostry nie robią nawet czegoś więcej? Składają śluby i kroczą drogą rad ewangelicznych.

Tak wszystko wygląda na pierwszy rzut oka. Ale siostry biorą dotacje, a korzystanie z usług państwa może być często niemoralne (....)

Siostry, dotacje i kryzys

 
 
2014-08-28 20:50
 Oceń wpis
   
Od lat poszczególne partie i rządy twierdzą, że mają receptę na dobrobyt obywateli. Jak im te recepty wychodzą, widać na co dzień. Czy na państwo można liczyć? Czy skoro rząd dopłaca do zakupu mieszkań, to powinien zacząć je budować?

Pytania już postawiono pora na odpowiedzi. W Krakowie 19-20 września 2014r. podczas corocznej konferencji Fundacji PAFERE (Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego).
 
 
 
2014-05-23 16:26
 Oceń wpis
   
Państwo. Co robi? Co powinno robić? Co będzie robić w przyszłości? Pytania te towarzyszą historii III RP od jej zarania. Dominujące siły polityczne wciąż postrzegają państwo jako dobrodzieja, który jest w stanie rozwiązać wszelkie ludzkie problemy, od kołyski aż po grób.

 

Ten tok myślenia widać zwłaszcza teraz, gdy trwa kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Tylko nieliczni kandydaci starają się kwestionować ten pogląd. Przypominamy debatę jaka miała miejsce podczas pierwszej konferencji PAFERE Liberty Weekend, która odbyła się w 2009 roku w Warszawie. Jej temat brzmiał właśnie "Państwo. Co robi? Co powinno robić? Co będzie robić w przyszłości?". Wzięli w niej udział: Sheldon Richman, Janusz Korwin-Mikke i Jarosław Romańczuk.
 
 
 
2014-04-27 21:01
 Oceń wpis
   

Jeśli mówimy dziś o kryzysie rodziny warto pamiętać, że jest to zjawisko stare jak świat, właściwie tak stare, jak długo rodzina istnieje. Słusznie twierdzi ks. prof. Paweł Bortkiewicz, że za rozpad rodziny odpowiada wiele czynników i że nie jest to jedynie ideologia gender, ponieważ instytucja rodziny przeżywała szereg zawirowań zanim jeszcze ta ideologia się narodziła.

Choć wiele przyczyn zła dotykającego rodziny tkwi w samych ludziach, w ich charakterach, słabościach i niedoskonałości, czyniących ten problem ponadczasowym, nie sposób pominąć wielu czynników zewnętrznych, które nie pozostają obojętne na kondycję współczesnej rodziny (...)

Rodzina na celowniku...

 
 
2014-04-23 20:19
 Oceń wpis
   
Ostatni artykuł opublikowany w ramach Project Syndicate przez mojego ulubieńca Josepha E. Stiglitza (innym jest Paul Krugman) został niedawno opublikowany po polsku przez "Obserwatora Finansowego" pod znamiennym tytułem Chinom grozi nadmiar, a nie brak rynku. To zmobilizowało mnie do napisania choć krótkiego komentarza. (Nawiasem mówiąc Stiglitz i Krugman należą do typu osobowości, które uznają, że jak dostali Nagrodę im. Alfreda Nobla  z ekonomii to mogą wypowiadać się na każdy temat i zawsze mają rację).

Stiglitz, ex cathedra oznajmia, że Wiele z problemów Chin bierze się dzisiaj stąd, że rynku jest za dużo, a państwa za mało (....)

Dobre rady profesora Stiglitza...

 
 
2014-02-10 19:51
 Oceń wpis
   
Czy system oparty na grabieży może być zgodny z duchem chrześcijaństwa, którego filarem jest Dekalog zawierający zakaz kradzieży, a nawet samego tylko pożądania cudzej własności? Czy jako system prowadzący do zniewolenia człowieka zgodny jest on z poszanowaniem ludzkiej godności?

Jaki model państwa jest najlepszy dla Polski? Gdzie należy go szukać? Jak wprowadzić w życie? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci z dziedziny prawa i ekonomii zaproszeni przez Fundację PAFERE i Fundację Republikańską. Zapraszamy do obejrzenia filmu "Lewiatan".

W filmie występują: dr Alejandro A. Chafuen, Stanisław Michalkiewicz, Jan Michał Małek, prof. Michał Wojciechowski, Rafał Ziemkiewicz, Michał Krupa, dr Tomasz Sommer, Bartłomiej Radziejewski, Paweł Dobrowolski.

Zachęcamy do organizowania publicznych pokazów filmu "Lewiatan". Jeśli kto z Państwa gotów byłby taki pokaz zorganizować prosimy o kontakt z nami. Poinformujemy o terminie pokazu na naszej stronie internetowej oraz innych internetowych kanałach informacyjnych Fundacji PAFERE.

"Lewiatan" - o istocie państwa opiekuńczego...

 
 
1 | 2 |


Najnowsze komentarze
 
2016-09-29 16:13
ela.n1 do wpisu:
Wraca temat tak czy nie dla euro
nigdy
 
2015-02-12 09:34
wispawel12 do wpisu:
Kapitalizm pomaga ubogim!
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
 
2015-02-12 09:30
wispawel12 do wpisu:
Obecny system emerytalny jest nie do utrzymania
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
  
 Kategorie Bloga
 
Gospodarka