Siódme Nie kradnij
2015-02-18 15:15
 Oceń wpis
   

Dzisiaj w środę Popielcową rozpoczynamy w Kościele okres Wielkiego Postu. W tym dniu co roku jest rozważany ten sam fragment Ewangelii według św. Mateusza z początku szóstego rozdziału. Tekst ten przypomina nam o trzech filarach chrześcijańskiej religii: modlitwie, jałmużnie i pokucie. Od czasów Jezusa nic się nie zmieniło w nauczaniu Kościoła. Tak przynajmniej wydawało mi się do pewnego dnia, kiedy wybrałem się do Pretorii w Republice Południowej Afryki na konferencję poświęconą inkulturacji.
 

Państwo opiekuńcze

Było to około 10 lat temu, ale dobrze pamiętam to wydarzenie. Konferencja rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył południowoafrykański biskup. W kazaniu skoncentrował się tylko na dwóch filarach: na modlitwie i pokucie. Pominął zupełnie jałmużnę. Dlaczego? Odpowiedź otrzymałem w kuluarach konferencji, gdzie dowiedziałem się, że po upadku apartheidu w RPA powstanie nowe państwo, w którym nikt nie będzie musiał już prosić o pomoc w formie jałmużny.  Przypuszczam, że kaznodzieja, podobnie jak moi południowoafrykańscy rozmówcy, mieli na myśli państwo opiekuńcze (....)
 
 
 
2015-02-12 20:52
 Oceń wpis
   

(...) Choć protesty które trwają, te, które już się zakończyły, jak i te, które jeszcze się nie rozpoczęły, dotyczą różnych grup zawodowych i obracają się wokół różnych zagadnień, to posiadają jednak pewną cechę, która je wszystkie łączy adresatem ich postulatów jest rząd. Każda strajkująca grupa zawodowa, czy to lekarze, czy to górnicy czy wreszcie rolnicy, kieruje swoje postulaty do rządu, od niego oczekuje rozwiązania problemu, w nim pokłada nadzieję na spełnienie swoich żądań (...)

Gdzie tkwi przyczyna obecnych strajków?...

 
 
2015-02-11 21:47
 Oceń wpis
   

(....) Autor Czasu spekulantów opisuje przeróżne, często absurdalne, a często mrożące krew w żyłach  historie jakie przytrafiały się uczestnikom gospodarczego podziemia. Zdarzało się nawet, że nie jeden z nich nie wrócił już nigdy do domu żywy. Zwłaszcza jak pisze Białek na terenach dzisiejszej Ukrainy dochodziło do zabójstw Polaków przejeżdżających z towarem przez ten kraj np. do Rumunii czy Bułgarii. Ginęło złoto, dolary i wszystko, co w realnym socjalizmie uchodziło za chodliwe (....)

Wzlot i upadek polskiej przedsiębiorczości...

 
 


Najnowsze komentarze
 
2016-09-29 16:13
ela.n1 do wpisu:
Wraca temat tak czy nie dla euro
nigdy
 
2015-02-12 09:34
wispawel12 do wpisu:
Kapitalizm pomaga ubogim!
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
 
2015-02-12 09:30
wispawel12 do wpisu:
Obecny system emerytalny jest nie do utrzymania
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
  
 Kategorie Bloga
 
Gospodarka