Siódme Nie kradnij
2014-04-30 22:02
 Oceń wpis
   

(...) Azjaci przyjeżdżają do Afryki w interesach i zakładają firmy. Europejczycy przyjeżdżają tu z misją, by pomagać Afryce i zakładają w tym celu NGO-sy.

Młodzi ludzie z Europy nie są już chyba zdolni do robienia interesów na tym kontynencie. W Afrykańczykach nie są w stanie dostrzec potencjalnych partnerów do interesów. W głowach mają stereotypowy obraz Afryki ukształtowany przez mass media: wojna, bieda i AIDS
(...).

Gdzie podział się europejski duch przedsiębiorczości?...

 
 
2014-04-27 21:01
 Oceń wpis
   

Jeśli mówimy dziś o kryzysie rodziny warto pamiętać, że jest to zjawisko stare jak świat, właściwie tak stare, jak długo rodzina istnieje. Słusznie twierdzi ks. prof. Paweł Bortkiewicz, że za rozpad rodziny odpowiada wiele czynników i że nie jest to jedynie ideologia gender, ponieważ instytucja rodziny przeżywała szereg zawirowań zanim jeszcze ta ideologia się narodziła.

Choć wiele przyczyn zła dotykającego rodziny tkwi w samych ludziach, w ich charakterach, słabościach i niedoskonałości, czyniących ten problem ponadczasowym, nie sposób pominąć wielu czynników zewnętrznych, które nie pozostają obojętne na kondycję współczesnej rodziny (...)

Rodzina na celowniku...

 
 
2014-04-24 20:51
 Oceń wpis
   

Fundusz na Rzecz Studiów Amerykańskich (The Fund for American Studies TFAS) przyznał dr. Alejandro Chafuenowi Nagrodę Wolności im. Walter Judda za rozwijanie idei wolności poprzez niestrudzone przewodzenie tworzeniu i pielęgnowaniu think tanków na całym świecie.

Roger Ream, przewodniczący Funduszu na Rzecz Studiów Amerykańskich stwierdził, że dzięki pracy dr. Chafuena z think tankami na całym świecie, powstała sieć wspierająca wolność i rozwój ekonomiczny. Dr. Chafuen wykazał się wielką odwagą osobistą w obliczu pozornie nieprzezwyciężalnych przeszkód stawianych ludzkiej wolności (....)

Dr Alejandro Chafuen laureatem Nagrody Wolności....

 
 
2014-04-23 20:19
 Oceń wpis
   
Ostatni artykuł opublikowany w ramach Project Syndicate przez mojego ulubieńca Josepha E. Stiglitza (innym jest Paul Krugman) został niedawno opublikowany po polsku przez "Obserwatora Finansowego" pod znamiennym tytułem Chinom grozi nadmiar, a nie brak rynku. To zmobilizowało mnie do napisania choć krótkiego komentarza. (Nawiasem mówiąc Stiglitz i Krugman należą do typu osobowości, które uznają, że jak dostali Nagrodę im. Alfreda Nobla  z ekonomii to mogą wypowiadać się na każdy temat i zawsze mają rację).

Stiglitz, ex cathedra oznajmia, że Wiele z problemów Chin bierze się dzisiaj stąd, że rynku jest za dużo, a państwa za mało (....)

Dobre rady profesora Stiglitza...

 
 
2014-04-22 20:27
 Oceń wpis
   

Spore zamieszanie językowe towarzyszy słowu "zysk". Wielu ludzi myli zysk z podnoszeniem cen. Wskutek tego odruchowo mylą go z gotówką uzyskiwaną z biznesu przez właścicieli lub menadżerów. Sądzą, że duch kapitalizmu polega na "kupowaniu taniej, by sprzedać drożej" i że zyski "wpływają wprost do kieszeni" tych, którzy je tworzą.

Przywódcy religijni muszą zrozumieć, że zysk jest innym określeniem rozwoju. Brak zysku oznacza gospodarczą stagnację lub recesję (....).
 
 
 
2014-04-17 21:13
 Oceń wpis
   

(.....) 14 kwietnia 2014 roku, minister spraw zagranicznych Niemiec gościł w Pekinie. Z tej wizyty zrodził się wspólny komunikat nt. sytuacji na Krymie (że jego przypadek nie może się stać precedensem). 15 kwietnia br. do Pekinu pojechał szef rosyjskiego MSZ, Ławrow. Czy dojdzie tam do spotkania przedstawicieli Chin, Niemiec i Rosji? Jeśli tak to jaki komunikat się w wyniku tego spotkania zrodzi? I czy w ogóle zostanie on zaprezentowany opinii publicznej?

Wiadome jest jedno: gdy szef MSZ III RP, Radosław Sikorski zdradził niedawno swoje marzenie, aby w Polsce zainstalowały się liczne oddziały wojsk amerykańskich, przeciwko temu marzeniu od razu zaprotestował szef niemieckiego MSZ, że to niby naruszałoby "układ z Rosją". Jaki to układ? - do dziś nie sprecyzowano, ale trzeba być ślepcem żeby nie widzieć, że Niemcy prowadzą od dawna swoją własną politykę, nie unijną. Często wręcz w poprzek unijnej.

Prawdziwa polityka rozgrywa się dziś poza konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Ten jest jedynie jakby tłem do czegoś, co szykują nam "strategiczni partnerzy". Amerykanie mają twardy orzech do zgryzienia (.....)

Gra toczy się o wysoką stawkę....

 
 
2014-04-14 21:25
 Oceń wpis
   
Parę miesięcy temu Institute of Economic Affairs ogłosił konkurs na opracowanie programu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nagroda za najlepsze opracowanie była niebagatelna 100 000 Euro (przyznana przez Lorda Niela Lawsona, Kanclerza Skarbu w latach 1983-1989, za czasów premierostwa Margaret Thatcher).

Kilka dni temu ogłoszono zwycięzcę, którym został  Iain Mansfield, Dyrektor ds. Handlu i Inwestycji przy ambasadzie brytyjskiej na Filipinach; wcześniej pracował dla Departamentu Biznesu, Innowacji i Umiejętności. Jego propozycja przedstawiona została we własnym imieniu i nie reprezentuje oficjalnego stanowiska Ambasady Brytyjskiej w Manili, Biuro Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty (The Foreign and Commonwealth Office) ani też rządu Jej Rząd Królewskiej Mości (....).

Brytyjczycy o wyjściu z Unii Europejskiej....

 
 
2014-04-13 19:47
 Oceń wpis
   
Na początku tego tygodnia papież Franciszek zdecydował o utrzymaniu przy życiu Instytutu Dzieł Religijnych. Wcześniej poważnie rozważana była możliwość zamknięcia banku watykańskiego. Reforma systemu finansowego Stolicy Apostolskiej nie miała tylko ograniczyć się do zmian personalnych. Dlaczego do tego nie doszło?

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że papież pragnął istotnych zmian w dziedzinie watykańskich finansów, ale w swoich poczynaniach był osamotniony. Z całą pewnością nie mógł  liczyć na wsparcie ze strony współczesnych teologów. Dzisiaj teologia nie ma nic do powiedzenia na temat natury pieniądza. Ostrzega jedynie przed niebezpieczeństwem kultu pieniądza, ale to zdecydowanie za mało.

Kiedyś ludzie kościoła tworzyli pionierskie prace ma temat teorii pieniądza (...) teraz

teologowie nie ostrzegają wiernych przed skutkami wprowadzania w obieg taniego pieniądza przez banki. Nie zdają sobie sprawy, że współczesne banki powstają na skutek decyzji politycznych, a nie są produktem ewolucji wolnego rynku. Brak właściwej wiedzy ekonomicznej utrudnia im właściwą ocenę moralną (....).

Bankowe dylematy papieża Franciszka....

 
 
2014-04-12 11:22
 Oceń wpis
   

(....) Zjawiska towarzyszące procesowi pomocy zagranicznej dla krajów przechodzących transformację ustrojową opisała w książce "Collision and Collusion: The Strange Case of Western Aid to Eastern Europe", , amerykańska antropolog, Janine R. Wedel. Książka ta dotychczas nie została chyba przetłumaczona na język polski. Socjolog Jacek Kurczewski, wspominając o tej książce we wstępie do innej pracy Wedel - "Prywatna Polska", przedstawia jeden z opisanych w niej przykładów działania funduszy pomocowych: "[Wedel] pisze, jak szybko ludzie Zachodu uczyli się nowych możliwości. I tak ustanowiony przez Kongres limit 120 tysięcy dolarów rocznego wynagrodzenia urzędnicy funduszu w Polsce przekraczali za pomocą sklonowanego Private Equity Found, którego zyski szły do ich kieszeni. Poza tym zatrudniono polskich administratorów prywatyzacji po zakończeniu przez nich pracy w pierwszym etapie funduszu, utworzono kosztowne biura w Ameryce. Ręka rękę myje, polski dyrektor był jednocześnie prezesem fundacji dotowanej przez fundusz oraz pobierał pensję z uczelni, przy której zatrudniona została fundacja".(....)

Dotacje: kto skorzysta, kto straci?

 
 
2014-04-09 21:11
 Oceń wpis
   

Wolność musi opierać się na solidnym fundamencie moralnym. Jednak współczesny dyskurs polityczny stara się często sprowadzić moralność i wolność do czynników stojących wobec siebie w opozycji. Dlatego zwolennicy kapitalizmu i wolności gospodarczej muszą uczynić wszystko, by uzyskać moralną przewagę nad socjalistami i interwencjonistami (....).

Kapitalizm musi zdobyć moralną przewagę,,,

 
 
1 | 2 |


Najnowsze komentarze
 
2016-09-29 16:13
ela.n1 do wpisu:
Wraca temat tak czy nie dla euro
nigdy
 
2015-02-12 09:34
wispawel12 do wpisu:
Kapitalizm pomaga ubogim!
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
 
2015-02-12 09:30
wispawel12 do wpisu:
Obecny system emerytalny jest nie do utrzymania
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
  
 Kategorie Bloga
 
Gospodarka