Siódme Nie kradnij
2014-02-28 20:23
 Oceń wpis
   
O dość szczególnej rocznicy przypomina portal wgospodarce.pl. Mijają właśnie 33 lata jak komunistyczne władze PRL wprowadziły kartki na mięso i wędliny. Towarzyszyły one Polakom aż do końca lipca 1989 roku.

Reglamentacji z czasem podlegać zaczęły nie tylko wyroby mięsne ale także masło, mąka, ryż czy środki czystości. W stanie wojennym - jak przypomina portal - kartkami objęto również takie produkty jak czekolada, alkohol i benzyna. Niezależnie od tego, że wprowadzono kartki, przed sklepami mięsnymi, w dniu przyjęcia towaru zawsze ustawiały się kilkudziesięciometrowe kolejki. Niejednokrotnie dochodziło do bijatyk i przepychanek. Gdy do scen takich dochodziło podczas stanu wojennego zwykle kończyły się one interwencją milicji lub ORMO, podczas których kolejkowiczów przywoływano do porządku (...)

Socjalizm się przepoczwarzył....

 
 
2014-02-24 22:47
 Oceń wpis
   

Skoro ekonomia jest nauką to dlaczego na sześciu ekonomistów każdy ma inną wizję polityki? Przecież nauka kojarzy się z czymś precyzyjnym, ścisłym, jak np. matematyka, chemia czy fizyka.

Tę opinię pewnego komentatora przytacza Lawrence W. Reed w artykule Siedem błędów ekonomicznych, którego tłumaczenie znajdujemy na stronie Instytutu Misesa. Autor stwierdza, że ekonomia jest nauką, że istnieją odwieczne prawdy w obszarze ludzkiego współdziałania na rynku i podejmuje się wyjaśnienia, dlaczego opinie ekonomistów w sprawach, wydawałoby się prostych i oczywistych, bywają często odmienne.

Dlaczego jest tak, że jeden ekonomista opowiada się za obniżeniem podatków, drugi natomiast za ich podwyższeniem? Z czego wynika fakt, że jeden chciałby wprowadzenia taryf celnych, inny natomiast całkowitego ich zniesienia? Dlaczego jeden proponuje interwencjonizm państwowy, podczas gdy inny uważa, że rząd całkowicie powinien wycofać się z gospodarki? (....)

Ekonomia dobra i zła...

 
 
2014-02-22 17:05
 Oceń wpis
   
Niedawno nauczyciel uczący podstaw ekonomii w jednym z liceów oświadczył, że choć wcześniej nie oblał żadnego ze swych uczniów, to ostatnio uczynił to całej swej klasie. Otóż uczniowie tej klasy upierali się, iż wprowadzone przez rząd socjalistyczne rozwiązania zadziałają i że odtąd nie będzie już ani biednych ani bogatych - nastąpi prawdziwa urawniłowka.

Wówczas nauczyciel postanowił: Dobrze, zrobimy eksperyment i przetestujemy plan rządowy w naszej klasie. Wszystkie oceny zostaną sprowadzone do wspólnej średniej, a każdy z uczniów otrzyma jeden i ten sam stopień średni. Jednym słowem, wszyscy zaliczą przedmiot i nikt nie otrzyma oceny ani bardzo dobrej, ani złej.

Oceny wyników pierwszego testu zostały uśrednione do stopnia dobry. Licealistów, którzy przygotowali się pracowicie i solidnie do testu i zasługiwali na ocenę bardzo dobrą spotkał przykry zawód i poczuli się pokrzywdzeni, a bardziej leniwi, którzy uczyli się po łebkach, wpadli w radosne podniecenie pod wpływem uzyskanych ocen. Jednakże dla drugiego testu ci bardziej leniwi uczniowie jeszcze mniej czasu poświęcili na naukę, podczas gdy zwykle pilni uczniowie postanowili tym razem pójść na łatwiznę i mniej się wysilić.

Średni wynik drugiego testu okazał się dostateczny każdy otrzymał ten stopień. Tym razem żaden z uczniów nie przyjął tego z zadowoleniem (....)

Wyrównać uczniom stopnie!...

 
 
2014-02-18 18:56
 Oceń wpis
   

Wyprodukowany przez Fundację PAFERE, we współpracy z Fundacją Republikańską film Lewiatan, w ciągu tygodnia obejrzało na kanale PAFERE TV ponad 10 tys. widzów.

Zachęcamy do organizowania pokazów publicznych tego filmu. Najbliższy taki pokaz odbędzie się w w niedzielę, 23 lutego, w sali Domu Parafialnego przy kościele św. Anny w Piasecznie, pl. J. Piłsudskiego 10. Spotkanie odbędzie się po Mszy św. za Ojczyznę.

O godz. 19:30 dr Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK, wygłosi wykład pt. Ekonomiczna wojna z własnym narodem. Po nim wyświetlony zostanie film Lewiatan, który jednocześnie będzie stanowił wstęp do dyskusji. Organizatorem jest Forum Myśli Społecznej.

Zapraszamy!...

 
 
2014-02-12 14:45
 Oceń wpis
   

Jak to właściwie jest ze szwedzką gospodarką? Wielu zdaje się patrzeć na dobrobyt Szwecji przez pryzmat obecnej sytuacji i gotowych jest przypisywać go rozbudowanemu państwu opiekuńczemu i wysokim podatkom. Tymczasem stan obecny to być może schyłkowy okres szwedzkiej prosperity, która kończy się od nadmiaru socjalizmu.

Ciekawą analizę poświęconą ewolucji szwedzkiej gospodarki znajdujemy na stronie Instytutu Misesa. Jej autor, Stefan Karlsson twierdzi wręcz, że ostatnie ponad sto lat historii gospodarczej Szwecji nazwać można wielkim oszustwem.

Karlsson dokonuje przeglądu najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii swojego kraju, od XIX wieku do czasów obecnych. W XIX wieku, jak zauważa, Szwecja była stosunkowo biednym krajem, a rozwój zaczął się dopiero pod koniec tego wieku. Wówczas to wprowadzono sporo nowych pomysłów inwestycyjnych, takich jak dynamit Alfreda Nobla, łożyska wahliwe kulkowe Svena Wingquista czy lodówkę absorbcyjną wynalezioną przez Baltazara von Platen. Wówczas też powstawać zaczęły takie, znane również dziś, przedsiębiorstwa jak Volvo, Saab i firma telekomunikacyjna Ericsson. Jak dodaje Karlsson, w okresie tym nie dochodziło do spektakularnego bogacenia się Szwedów, jednak wówczas stworzone zostały podwaliny pod przyszły wzrost gospodarczy.

Istotnym czynnikiem, który zdaniem autora tekstu przyczynił się do wzrostu dobrobytu w Szwecji był fakt, iż kraj ten nie brał udziału w żadnej z wojen światowych, unikał również innych konfliktów. Dzięki prowadzeniu takiej polityki, w latach 1870 1950, Szwecja była jednym z najbogatszych państw świata, zaraz za Stanami Zjednoczonymi, Szwajcarią i Danią.

Jednakże fundamenty przyszłych kłopotów już zostały stworzone. W 1932 r. socjaldemokraci doszli do władzy w obliczu wielkiego kryzysu (...)"....

Szwecja: od wolnego rynku do państwa opiekuńczego...

 
 
2014-02-10 19:51
 Oceń wpis
   
Czy system oparty na grabieży może być zgodny z duchem chrześcijaństwa, którego filarem jest Dekalog zawierający zakaz kradzieży, a nawet samego tylko pożądania cudzej własności? Czy jako system prowadzący do zniewolenia człowieka zgodny jest on z poszanowaniem ludzkiej godności?

Jaki model państwa jest najlepszy dla Polski? Gdzie należy go szukać? Jak wprowadzić w życie? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci z dziedziny prawa i ekonomii zaproszeni przez Fundację PAFERE i Fundację Republikańską. Zapraszamy do obejrzenia filmu "Lewiatan".

W filmie występują: dr Alejandro A. Chafuen, Stanisław Michalkiewicz, Jan Michał Małek, prof. Michał Wojciechowski, Rafał Ziemkiewicz, Michał Krupa, dr Tomasz Sommer, Bartłomiej Radziejewski, Paweł Dobrowolski.

Zachęcamy do organizowania publicznych pokazów filmu "Lewiatan". Jeśli kto z Państwa gotów byłby taki pokaz zorganizować prosimy o kontakt z nami. Poinformujemy o terminie pokazu na naszej stronie internetowej oraz innych internetowych kanałach informacyjnych Fundacji PAFERE.

"Lewiatan" - o istocie państwa opiekuńczego...

 
 
2014-02-09 12:12
 Oceń wpis
   

"Finansowe aspekty zapaści demograficznej"  - wykład Cezarego Mecha, byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, prezesa Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE, wygłoszony podczas konferencji "Rodzina w obliczu kryzysu", w dniu 23 listopada 2013 roku w Warszawie. Konferencja odbyła się w ramach V edycji PAFERE Liberty Weekend...

Finansowe aspekty zapaści demograficznej - dr Cezary Mech..

 
 


Najnowsze komentarze
 
2016-09-29 16:13
ela.n1 do wpisu:
Wraca temat tak czy nie dla euro
nigdy
 
2015-02-12 09:34
wispawel12 do wpisu:
Kapitalizm pomaga ubogim!
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
 
2015-02-12 09:30
wispawel12 do wpisu:
Obecny system emerytalny jest nie do utrzymania
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
  
 Kategorie Bloga
 
Gospodarka