Siódme Nie kradnij
2013-11-28 18:29
 Oceń wpis
   

Pazerne państwo wynajduje kolejne sposoby odbierania ludziom wolności i własności. Na całym świecie istnieją niezliczone metody walki z opresyjnością państwa. Max Borders oraz Jeffrey Tucker, współpracownicy Foundation for Economic Education, wyliczyli 50 metod oporu wobec Lewiatana. Warte przeczytania na portalu Fundacji PAFERE...

50 sposobów, jak walczyć z Lewiatanem...

 
 
2013-11-24 17:57
 Oceń wpis
   

V edycja PAFERE Liberty Weekend już za nami. 23 listopada 2013 roku w auli Domu Literatury w Warszawie odbyła się konferencja Rodzina w obliczu kryzysu. Nie brakowało ważnych prelekcji i interesujących dyskusji. A wszystko to przy niemalże pełnej sali (...)

głos zabrał prof. dr hab. Piotr Jaroszyński z KUL i WSKSiM. W referacie Ideologiczne źródła kryzysu rodziny zwrócił on uwagę na konieczność odrodzenia klasycznego wykształcenia. Jak podkreślił prelegent, wszystkie te niekorzystne zjawiska, które dotyczą współczesnej rodziny zostały opisane już dawno temu. Jak zaznaczył prof. Jaroszyński, filozofem, który zdemontował rodzinę był Platon. Uzasadniał on także konieczność tego demontażu. To Platon pisał o konieczności wprowadzenia równości kobiet i mężczyzn i to on podkreślał, że nie powinno być specyficznych zawodów typowych dla danej płci podobnie jak u zwierząt, gdzie zarówno samice jak i samce zajmują się polowaniem. Kobiety powinny być wspólne i powinny rodzić dla państwa. Wspólne powinny być również dzieci. Nie znałyby one swoich rodziców, a rodzice nie wiedzieliby, które dzieci są ich. Platon budował swoje państwo w imię sprawiedliwości. Czyli wychodzi na to, że według Platona rodzina jest przeszkodą do zbudowania sprawiedliwego państwa - stwierdził prelegent (...) 

O rodzinie w obliczu kryzysu dyskutowano podczas PAFERE Liberty Weekend 2013....

 
 
2013-11-21 19:44
 Oceń wpis
   

Przed nami nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020. W wielu głowach rodzą się już przeróżne strategie rozwoju, opracowywane są cele, na które znów będzie można wydać miliony euro. Tymczasem kończy się obecna perspektywa i gdzieniegdzie nieśmiało zaczyna wspominać się o tym jakie przyniosła ona rezultaty dla gospodarki......

Dotacje dla firm - nie jest dobrze....

 
 
2013-11-19 19:50
 Oceń wpis
   

Tegoroczna konferencja Rodzina w obliczu kryzysu, organizowana przez Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego będzie piątą edycją PAFERE Liberty Weekend. Odbędzie się 23 listopada w Warszawie, w auli Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.


REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
W celu zarejestrowania się na konferencję wypełnij formularz.
W opłatę konferencyjną wliczone są posiłki oraz wieczorny koktajl.

Kryzys, którego doświadcza obecnie rodzina, ma charakter wielowymiarowy. Problemy, z którymi musi się borykać, dotyczą nie tylko gospodarki i rosnących obciążeń podatkowych oraz kosztów wychowania. Rodzina doświadcza też ataków ze strony mediów, promujących szkodliwe wzorce. Wszechobecny kryzys wartości dotyka również edukacji. Zapaści demograficznej towarzyszą, niestety, działania państwa, których w żaden sposób nie można nazwać polityką prorodzinną. Co więcej, brak pilnych i koniecznych reform w perspektywie kilku najbliższych lat doprowadzi Polskę do katastrofy.

Jaki powinien być kształt polityki prorodzinnej i demograficznej, gdzie leżą ideologiczne źródła kryzysu rodziny, w jaki sposób państwo dokonuje ekonomicznej dyskryminacji rodziny oraz jak edukacja seksualna wpływa na dzietność i stabilność rodziny nad tymi oraz innymi zagadnieniami będziemy dyskutować w czasie szeregu wykładów i paneli dyskusyjnych.

W ramach konferencji odbędzie się również pokaz filmu Lewiatan o legalnej grabieży, jakiej dokonuje państwo, głównie poprzez wysokie podatki oraz hamowanie wolnej przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego. Film został wyprodukowany na zlecenie Fundacji PAFERE. Występują w nim m.in. dr Alejandro A. Chafuen, Paweł Dobrowolski, Michał Krupa, Jan. M. Małek, Stanisław Michalkiewicz, Bartłomiej Radziejewski, dr Tomasz Sommer, prof. Michał Wojciechowski oraz Rafał Ziemkiewicz.

Program konferencji:

9.00-09.30 Rejestracja
09.30-10.00 Rozpoczęcie konferencji z wprowadzeniem oraz słowem wstępnym Jana M. Małka, założyciela i prezesa Fundacji PAFERE
10.00-10.40 Ideologiczne źródła kryzysu rodziny - prof. dr hab. Piotr Jaroszyński
10.40-11.20 Kryzys edukacji a poziom wiedzy ekonomicznej Polaków - prof. dr hab. Witold Kwaśnicki
11.20-12.00 Polityka rodzinna państwa po 1989 roku sukces czy porażka? - Jan M. Jackowski
12.00-12.15 pytania

12.15-12.45 Przerwa kawowa

12.45-13.15 Dyskryminacja ekonomiczna rodziny ze strony państwa - prof. dr hab. Michał Wojciechowski
13.15-14.00 Sytuacja firm rodzinnych w Polsce - Mariusz Pawlak
14.00-14.40 Finansowe aspekty zapaści demograficznej - dr Cezary Mech
14.40-14.55 Pytania

14.55-15.45 Obiad

15.45-16.45 Panel dyskusyjny: Jaka powinna być polityka prorodzinna i demograficzna? (dr Ireneusz Jabłoński, Jacek Sapa, prof. dr hab. M. Wojciechowski) 
16.45-17.15 Pokaz filmu "Lewiatan"
17.15-18.15 Dyskusja (Jan M. Małek, Andrzej Barański, Jan W. Kubań, Józef Orzeł)

18.30-19.30 Koktajl
19.30 Zakończenie konferencjiSylwetki prelegentów:

Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński - filozof, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, publicysta, autor licznych książek i artykułów.

Prof. dr hab. Michał Wojciechowski - pierwsza w Polsce osoba świecka, która uzyskała tytuł profesora teologii, biblista. Propagator idei wolnorynkowych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Autor szeregu publikacji.
Przewodniczący Rady Programowej Fundacji PAFERE.

Prof. dr hab. Witold Kwaśnicki -
wykładowca w Instytucie Nauk Ekonomicznych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (kierownik Zakładu Ogólnej Teorii Ekonomii). Obecnie jest prezesem Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Jan Maria Jackowski -
senator obecnej kadencji, pisarz, historyk, poseł na Sejm III kadencji. Autor książki "Czas rodzin".

Dr Cezary Mech -
ekonomista i polityk, nauczyciel akademicki, były wiceminister finansów. W przeszłości doradca szefa Narodowego Banku Polskiego. 

Mariusz Pawlak - główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ekspert w zakresie inwestowania i zarządzania majątkiem. Współtwórca pierwszego na rynku polskim podmiotu family office, zajmującego się finansową i pozafinansową obsługą zamożnych rodzin. Makler Papierów Wartościowych z uprawnieniami doradztwa inwestycyjnego.

Dr Ireneusz Jabłoński -
w przeszłości sprawował funkcje kierownicze w znaczących polskich instytucjach finansowych, obecnie członek Zarządu i ekspert Centrum im. Adama Smitha. Przedsiębiorca, łowicki samorządowiec i były burmistrz Łowicza. Specjalista w zakresie zarządzania strategicznego i operacyjnego, restrukturyzacji i kierowania dużymi strukturami organizacyjnymi oraz zespołami ludzkimi.

Jacek Sapa - prezes Centrum Wspierania Inicjatyw na Rzecz Życia i Rodziny, współorganizator Marszu dla Życia i Rodziny.

Andrzej Barański - znany krakowski przedsiębiorca, działacz Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (m. in. wydawca pism Mirosława Dzielskiego) oraz ruchu zrzeszającego firmy rodzinne. Prezes firmy Herbewo, którą, jako potomkowi przedwojennych właścicieli, udało mu się odzyskać i obecnie z powodzeniem prowadzi działalność polegającą m.in. na wynajmie powierzchni biurowych polskim i zagranicznym podmiotom. Wieloletni sponsor i przyjaciel Fundacji PAFERE.

Jan Wojciech Kubań -
przedsiębiorca, właściciel firmy Quality Business Software, zapewniający kompleksową, nowoczesną obsługę informatyczną szeregu znanych firm i instytucji, prywatnie zaś pasjonat ścisłych dziedzin wiedzy, autor zakrojonej na szeroką skalę książki wyjaśniającej systemowo prawo fizyki życia. Wieloletni sponsor i przyjaciel Fundacji PAFERE.

www.pafere.org

 

 
 
2013-11-16 12:42
 Oceń wpis
   
12 listopada w warszawskim Klubie Ronina odbył się pokaz filmu "Lewiatan". W dyskusji po filmie udział wzięli Stanisław Michalkiewicz, Józef Orzeł, organizator Klubu Ronina, Michał Krupa, ekspert Fundacji Republikańskiej oraz Jan M. Małek, założyciel Fundacji PAFERE.
 
 
 
2013-11-13 14:44
 Oceń wpis
   

Dla katolików Ojciec Święty powinien być niczym latarnia morska, światłem, które wskazuje właściwy kierunek. Wielokrotnie w historii tak bywało. Obecny pontyfikat rodzi znacznie więcej trosk ludzi wierzących o przyszłość Kościoła, ale i świata, aniżeli chociażby dwa poprzednie. Papież Franciszek przyzwyczaił nas do dość specyficznego definiowania współczesnych zagrożeń. Nie wykluczam, że papież podobnie rozumie problemy poszczególnych ludzi i narodów, jak jego poprzednicy, tyle że patrzy na nie z innej perspektywy. Być może. Ale czy dostrzega wszystkie zagrożenia? (...)

Widzialne zło w niewidzialnym Lewiatanie...

 
 
2013-11-09 11:17
 Oceń wpis
   
Już w najbliższy wtorek, 12 listopada, Fundacja PAFERE zaprasza na współorganizowany z Klubem Ronina pokaz filmu "Lewiatan". Rozpocznie się on o godzinie 17:30, przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.


Po projekcji została przewidziana dyskusja. Jej moderatorami będą Stanisław Michalkiewicz oraz Jan Michał Małek, założyciel Fundacji PAFERE.

Lewiatan opowiada o legalnej grabieży, jakiej dokonuje państwo, głównie poprzez wysokie podatki oraz hamowanie wolnej przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego. Film został wyprodukowany na zlecenie Fundacji PAFERE. Występują w nim m.in. dr Alejandro A. Chafuen, Paweł Dobrowolski, Michał Krupa, Jan. M. Małek, Stanisław Michalkiewicz, Bartłomiej Radziejewski, dr Tomasz Sommer, prof. Michał Wojciechowski oraz Rafał Ziemkiewicz.

Czy system oparty na grabieży może być zgodny z duchem chrześcijaństwa, którego filarem jest Dekalog zawierający zakaz kradzieży, a nawet samego tylko pożądania cudzej własności? Czy jako system prowadzący do zniewolenia człowieka zgodny jest on z poszanowaniem ludzkiej godności? Czy odpowiada on dawnemu polskiemu duchowi umiłowania wolności?

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

 
 
2013-11-06 21:06
 Oceń wpis
   
Trudno czasem powstrzymać się od wrażenia, że to co dzieje się na współczesnej scenie politycznej przypomina bardziej rozgrywki międzymafijne aniżeli zabieganie ideowych ludzi o dobro wspólne. Działalność polityczna nie ma dziś na celu szukania najlepszych pomysłów, które służyłyby Polsce, lecz knucie, co by jeszcze dla własnego interesu można z tej Polski wyszarpać.
Niedawne wydarzenia na Dolnym Śląsku, a konkretnie wybory tamtejszego lidera partii rządzącej pokazały to najdobitniej. Te wybory to nie była walka, w której starły się pomysły na Polskę, lecz starli się ze sobą tzw. lokalni partyjni baronowie, a celem ich starcia były nie koncepcje na rozwój kraju, ale to, kto będzie miał większy wpływ na obsadzanie intratnych synekur i - ogólnie mówiąc - kto będzie "pociągał za sznurki". Obiecywanie, w zamian za oddanie głosu na konkretnego kandydata, posad w spółce, w której udziały ma Skarb Państwa po raz kolejny pokazało patologię systemu, gdzie państwo miesza się do gospodarki. Trudno powstrzymać się od tezy - nienowej zresztą - że spółki z udziałem Skarbu Państwa utrzymywane są tak naprawdę tylko po to, by politycy mieli czym dzielić gdy zajdzie taka potrzeba, ot na przykład, gdy trzeba będzie ratować skórę i by jeszcze utrzymać się przy przysłowiowym korycie. Czy ma to coś wspólnego z zabieganiem o dobro wspólne?

Współczesna scena polityczna wyalienowała się z normalnego życia, to tak jakby był to odrębny świat, w którym obowiązują inne reguły, inne obyczaje, inne prawo. Ponieważ na utrzymanie tego "odrębnego świata" nadal zrzucają się podatnicy, politycy przypominają zwykłych gangsterów, którzy bezlitośnie łupią tych, którzy do ich świata nie przynależą. Cele polityków dawno już rozminęły się z celami przeciętnych ludzi, którzy każdego dnia dwoją się i troją żeby tylko zarobić na życie (....)

Jeszcze państwo czy już mafia?....

 
 
2013-11-03 19:45
 Oceń wpis
   
Portal Tocowazne.pl opublikował niedawno wywiad z prof. Witoldem Kwaśnickim, ekonomistą z Uniwersytetu Wrocławskiego, doradcą Fundacji PAFERE. Zachęcamy do przeczytania tego wywiadu.


*  *  *

Piotr Aleksandrowicz, Tocowazne.pl: Czy skala etatyzmu w Polsce aktualnie jest większa czy mniejsza niż na początku XXI wieku?

Prof. Witold Kwaśnicki: Jeżeli mierzyć zakres etatyzmu klasycznymi wskaźnikami takimi jak rozmiar wydatków publicznych, udział sektora publicznego w tworzeniu PKB czy rozmiar zatrudnienia w sektorze publicznym, to zakres etatyzmu w Polsce od początku XXI wieku niewiele się zmienił, choć po wejściu do Unii Europejskiej w 2004 roku można zaobserwować wyraźny wzrost zatrudnienia w administracji rządowej i samorządowej.

Warto może wspomnieć, że kiedy zaczynaliśmy polską transformację w 1990 roku to przez pierwsze lata żyliśmy nadzieją ograniczenia etatyzmu w  nowym systemie i taka tendencja była przez ok. trzy pierwsze lata, ale już od połowy lat 90. ten trend został zatrzymany i od tego czasu obserwujemy stały rozrost sektora publicznego w Polsce.

Osobnym problemem jest rozrost ingerencji państwa w Polsce, który nie jest bezpośrednio mierzalny, ale odczuwalny np. przez przedsiębiorców. Liczba różnego rodzaju rozporządzeń, zarządzeń, ograniczeń działalności gospodarczej jest bardzo duża i w ostatnich latach rośnie. Efektem jest wzrastająca liczba przedsiębiorców rozważających zarejestrowanie swej działalności w Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy nawet na Litwie.

Czy istnieją siły polityczne w Polsce dopominające się o ograniczenie rozmiarów państwa?....

Wierzę, że kiedyś nadejdą zmiany wolnorynkowe....

 
 


Najnowsze komentarze
 
2016-09-29 16:13
ela.n1 do wpisu:
Wraca temat tak czy nie dla euro
nigdy
 
2015-02-12 09:34
wispawel12 do wpisu:
Kapitalizm pomaga ubogim!
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
 
2015-02-12 09:30
wispawel12 do wpisu:
Obecny system emerytalny jest nie do utrzymania
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
  
 Kategorie Bloga
 
Gospodarka