Siódme Nie kradnij
2012-06-29 15:34
 Oceń wpis
   
Kolejna edycja Liberty Camp'u, tym razem w nieco zmienionej formule, już na początku września. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami i do udziału w imprezie.
English version

Fundacja PAFERE, we współpracy z Language of Liberty Institute serdecznie zapraszają na Business English Camp. 

W odróżnieniu od poprzednich edycji imprezy, w tym roku stawiamy na praktyczną naukę biznesu - jak założyć własną firmę, jak stworzyć biznes-plan. Bycie przedsiębiorcą to powołanie! W ciekawy sposób opowiedzą o tym praktycy, członkowie Rady Programowej Fundacji PAFERE: 

- Jan Wojciech Kubań, właściciel firmy komputerowej QBS,

- Andrzej Barański, właściciel firmy Herbewo Kraków. 

Będziemy gościć również wykładowców z Language of Liberty Institute: 

- Glenn Cripe, Amerykanin, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy, zajmuje się branżą IT i budowaniem współpracy między zwolennikami wolnego rynku na całym świecie,

- Andy Eyschen, dyrektor, pracuje jako konsultant w zarządzaniu; obecnie obywatel Australii, pochodzi z Luksemburga,

- Astrid Campos, dyrektor do spraw marketingu, współwłaścicielka, wraz z mężem, firmy SuperHero Print and Design, zajmującej się projektowaniem stron internetowych oraz drukiem ekologicznych materiałów. Posiada też małą firmę doradczą w sprawach żywieniowych i zdrowotnych. 

Nauki przedsiębiorczości nie zaoferują Ci żadne studia ani wykłady akademickie z mnóstwem nudnych wykresów. Przyjedź na Business English Camp i dowiedz się, czym jest powołanie przedsiębiorcy!
 

Termin: 1-7 września (sobota – piątek).  

Miejsce: ośrodek „Jan”, ul. Zakopiańska 32, Rabka Zdrój, woj. małopolskie.
Około 70 km samochodem na południe od Krakowa, trasa drogą krajową nr 7 (E77).
Wygodny dojazd pociągiem z dworca PKP Kraków Główny.
Do ośrodka z dworca PKP w Rabce jest niecałe 500 m. 

Atrakcje:
- 10-15 minut spacerem do centrum Rabki, znanego kurortu i parku zdrojowego,
- ośrodek usytuowany jest u podnóża góry Krzywoń,
- do dyspozycji gości boisko, stoły do ping-ponga, ognisko (w cenie), bezprzewodowy internet,
- szlaki turystyczne, malownicza i spokojna okolica w bezpośredniej bliskości gór.

Cena: 590 zł do 31 lipca, po tym terminie 640 zł.

Cena obejmuje 6 noclegów z pełnym wyżywieniem. Uczestnik pokrywa koszty dojazdu do ośrodka. Opłatę za obóz należy wnieść na konto Fundacji PAFERE Polska Volkswagen Bank Direct 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01. W tytule należy umieść swe imię i nazwisko oraz dopisek „Business English Camp 2012”. Prosimy również o przesłanie potwierdzenia wpłaty na adres pafere@pafere.org.

Więcej szczegółów...

 
 
2012-06-26 17:33
 Oceń wpis
   

Podczas tegorocznego Acton University, który odbył się niedawno w Grand Rapids w USA, jedną z czołowych postaci był ks. Robert Sirico, prezydent Instytutu Actona, prywatnego think-tanku zajmującego się obroną wolnego rynku i walką o jego etyczne oblicze.

Tomaszowi Tokarskiemu z Fundacji PAFERE udało się z ks. Sirico porozmawiać. Zapraszamy do przeczytania interesującego wywiadu, którego całość znajduje się na stronie www.pafere.org.

*  *  *

"Jakie doświadczenie sprawiło, że przebył Ksiądz tak niezwykłą drogę – od lewicowego współpracownika Jane Fondy do wspaniałego obrońcy wolnego rynku, następnie zaś, że Ksiądz się nawrócił? 

Pamiętam argument w dyskusji z przyjacielem na temat własności prywatnej. Powiedziałem wówczas, że własność indywidualna to środek do ograniczania praw biednych, że ci, którzy ową własność posiadają, są samolubni. Wierzyłem, że własność powinna podlegać redystrybucji – od tych, którzy ją posiadają, do tych, którym jej brakuje. Przyjaciel zapytał jednak: jak uważam, gdzie trafią te pieniądze? Podałem przykład w swojej książce, w myśl którego, gdyby dokonać równej redystrybucji bogactwa na Ziemi, każdy otrzymałby 13 tysięcy dolarów. Nie byłoby już jednak wtedy przedsiębiorców, ponieważ znaczna większość bogactwa, które znajduje się w rękach bogatych, jest inwestowana w otwieranie lub prowadzenie biznesu. Tego wówczas nie rozumiałem. Później pojąłem, że rzecz tkwi w kreatywności istoty ludzkiej. Im dalej podążałem tym tokiem myślenia, coraz bardziej jasne stawało się dla mnie, że trzeba po prostu wytwarzać bogactwo, a nie jedynie redystrybuować je. To był powód, dla którego porzuciłem lewicowe przekonania, określane w Stanach Zjednoczonych w tym czasie „nową lewicą”..."

Czytaj cały wywiad...

 
 
2012-06-21 19:47
 Oceń wpis
   

W dniach 12-15 czerwca br. odbyła się w Grand Rapids w stanie Michigan międzynarodowa konferencja, Acton University, zorganizowana przez Instytut im. Lorda Actona. Zapraszamy do lektury relacji autorstwa uczestnika imprezy, Tomasza Tokarskiego.

Uroczystego otwarcia w pierwszym dniu konferencji dokonał dr Samuel Gregg, który nota bene gościł w Polsce w kwietniu ubiegłego roku na zaproszenie Fundacji PAFERE. Na ten dzień, po wystawnym bankiecie, przewidziana została również rozmowa ks. Sirico z Michaelem Novakiem – teologiem, pisarzem, byłym amerykańskim ambasadorem, związanym z American Enterprise Institute. Napisał liczne książki o ekonomii, filozofii i teologii. Jego sztandarowe dzieło, Duch demokratycznego kapitalizmu, został wydany w Polsce w podziemnym obiegu w 1984 r. oraz w wielu innych krajach. W bardzo przyjacielskiej rozmowie, Michael Novak opowiedział nieco o swoim życiu, inspiracjach filozoficznych oraz o tym, że bycie przedsiębiorcą to powołanie. Podkreślił również, że to, co obserwujemy obecnie, to rozpad państwa opiekuńczego, jego kryzys, a nie, jak chciałoby wielu, kapitalizmu.

Pełna relacja...

 
 
2012-06-21 18:20
 Oceń wpis
   

Prezentujemy państwu relację wideo z debaty na temat sprawiedliwego handlu, w której udział wzięli: prof. Victor Claar, ekonomista, autor książki "Sprawiedliwy handel? Czy Fair Trade zwalcza problem ubóstwa?" oraz Borys Bińkowski, podróżnik, członek Koalicji Sprawiedliwego Handlu. Dyskusja odbyła się 22 kwietnia 2012 roku w restauracji Literatka w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji...

 
 
2012-06-17 16:11
 Oceń wpis
   
Czy pomaganie ubogim jest czymś złym? Oczywiście, że nie. Pod warunkiem jednak, że pomoc realizowana jest z dobrowolnych datków a nie poprzez redystrybucję pieniędzy podatników. Ale czy również w obszarze pomocy prywatnej nie czają się pewne pułapki? Ks. Robert Sirico, w swoim artykule z lat 90-tych ub. wieku "Dylemat samarytanina", zwraca właśnie na te pułapki uwagę. Dziś przypominamy ten tekst w naszym serwisie. Jest on jednym z kilkuset artykułów stanowiących archiwum Strony Prokapitalistycznej, która istnieje w sieci od 2001 roku. Dostępne tam teksty można będzie sukcesywnie odnajdywać również w naszym serwisie.


*  *  *

Wszyscy ci, którzy wspierają różne cele charytatywne lub gdy organizują charytatywną pomoc winni zadać sobie następujące pytanie: czy to co robię naprawdę pomaga ubogim czy też raczej utrzymuje ich w stanie biedy?


W część mojej praktyki jako księdza włączona była praca w jadłodajni, w Anacostia - biednej dzielnicy Waszyngtonu. W każdy piątek, wraz z kolegą z grupy, spędzałem popołudnie pomagając przy zastawianiu stołu, podawaniu potraw i sprzątaniu po darmowym posiłku, który oferowano w miejscowym kościele protestanckim.

W pierwszym dniu naszej pracy spotkaliśmy katolicką zakonnicę. To ona prowadziła tę akcję, podczas której żywiło się 200-500 osób. Wyjaśniła nam, że ilość osób może się wahać, a najmniej jest ich w dniu, zaraz po otrzymaniu czeków z opieki społecznej. Zakonnica ta powiedziała również, że jadłodajnia kieruje się zasadą: każdy kto chce może przyjść. Nikt nie jest sprawdzany.

Zaiste. Całe rodziny przyjeżdżają na posiłki. Byłem świadkiem jak jedna osoba przyjechała taksówką. Następna para powiedziała mi, że muszą zjeść szybko ponieważ planują iść po obiedzie na zakupy.

Czytaj cały tekst...

 
 
2012-06-12 16:36
 Oceń wpis
   

Centrum im. Adama Smitha zorganizowało w swej siedzibie w Warszawie 31 maja br. konferencję, podczas której zaprezentowany został raport „Koszty wychowania dzieci w Polsce 2012”, opracowany pod kierunkiem Profesora Aleksandra Surdeja.

Oto relacja wideo z tej konferencji...

 
Tagi: dzieci, raport, CAS
 
2012-06-10 11:23
 Oceń wpis
   

Portal pafere.org publikuje interesujące tłumaczenie artykułu z najnowszego magazynu "The Freeman" - "Spekulanci winni wysokim cenom banzyny?". Tekst autorstwa Tylera Wattsa, będący polemiką ze stanowiskiem socjalistycznego senatora z Vermont, Bernie Sandersem, stara się obalić mit, że za wzrost cen paliw odpowiadają spekulanci zawierające długoterminowe kontrakty nastawione na wzrost cen ropy naftowej. Watts podkreśla, że nie jest to do końca prawda, ponieważ na przeciwległym biegunie znajdują się ci, którzy obstawiają z kolei spadek cen ropy.

"Na takich spekulantach Sanders wyładowuje swój gniew. Jego dorozumianym argumentem jest to, że spekulanci windują ceny ropy poprzez nabywanie dużych ilości kontraktów terminowych, mając nadzieje zamknąć je po wyższych cenach i osiągnąć ogromne zyski. Sanders zapomina jednak, że dla każdego terminowego nabywcy musi znaleźć się po drugiej stronie równy sprzedawca, ubezpieczający się producent, czy też grający na spadek spekulant. Z uwagi zaś na to, że oczekiwania co do przyszłej ceny ropy jednej strony równoważą się z założeniami drugiej, nie ma zauważalnego wpływu na produkcję ropy, akcje czy cenę ropy w transakcjach z dostawą natychmiastową." - pisze Tyler Watts...

Czytaj cały artykuł...

 
 
2012-06-05 22:09
 Oceń wpis
   

29 maja 2012 roku w Łodzi odbyła się prelekcja prezesa Fundacji PAFERE, Pawła Toboły-Pertkiewicza "Własna firma - wielka wolność czy wielki wyzysk?". Organizatorem spotkania była Fundacja Aurea Libertas.

Oto relacja wideo z tego spotkania...

 
 
2012-06-04 20:54
 Oceń wpis
   
O kluczowej roli prywatnej przedsiębiorczości w tworzeniu ogólnonarodowego bogactwa oraz o przeszkodach, na jakie podejmowana przez przedsiębiorców działalność napotyka ze strony aparatu państwowego, mówił wczoraj podczas spotkania w Łodzi prezes Fundacji PAFERE, Paweł Toboła-Pertkiewicz.
 
Spotkanie odbyło się dzięki życzliwej współpracy p. Konrada Henniga, reprezentującego łódzką fundację Aurea Libertas, która jest między innymi współorganizatorem tegorocznej – już IV – edycji międzynarodowej konferencji Pafere Liberty Weekend.

Wiodącym tematem wykładu była zauważalna na każdym kroku, zwłaszcza przez samych starających się ją praktykować, dyskryminacja prywatnej przedsiębiorczości. Świadczy o tym, jak podkreślił prelegent, chociażby stworzony przez państwo system koncesji i pozwoleń, który uniemożliwia wielu Polakom, zwłaszcza młodym, rozwinięcie swojego przedsiębiorczego powołania.

Wszechobecna biurokratyzacja gospodarki, gąszcz przepisów często sprzecznych ze sobą wzajemnie, wreszcie brak zdecydowanego sprzeciwu wobec rozmaitych form kradzieży – w dosłownym znaczeniu okradają przedsiębiorców z ich czasu i energii, przeszkadzają tworzyć nowe miejsca pracy, a tym samym zubożają całe społeczeństwo. Mało kto pamięta – mówił prezes PAFERE – iż polska gospodarka (i gospodarka w ogólności) to przecież nie dywagacje ekonomistów, tylko żmudna, codzienna praktyka prowadzenia firmy, a tak naprawdę walka przedsiębiorców o przetrwanie. Czym zajmowaliby się teoretycy ekonomii, gdyby kanwą ich rozważań nie było „ludzkie działanie” przedsiębiorców? Co stałoby się, gdyby choć na jeden dzień polscy przedsiębiorcy zaprzestali działalności? Kto wówczas dostarczyłby rano chleb do sklepów – bo przecież nie urzędnicy. Tymczasem, to właśnie przedsiębiorcy są nie tylko szykanowani przez państwo, ale i w negatywnym świetle przedstawiani opinii publicznej.

Wnioskiem, zarówno płynącym z wykładu, jak i dyskusji, która się po nim odbyła (dziękujemy przy okazji wszystkim zadającym pytania, zwłaszcza miejscowym przedsiębiorcom poszkodowanym przez fiskusa), było, iż przedsiębiorcom nie jest potrzebna ani żadna pomoc, ani „ochrona” ze strony państwa, tylko zapewnienie im bezpieczeństwa w działaniu.

Fundacja bardzo jest wdzięczna zarówno Gospodarzom spotkania, jak i wszystkim przybyłym. Wdzięczność ta nabiera – jak było wspomniane – szczególnego znaczenia w kontekście faktu, iż w roku bieżącym IV edycja dorocznej konferencji Pafere Liberty Weekend odbędzie się właśnie w Łodzi, a zatem na terenie „ziemi obiecanej” polskiego kapitalizmu. Warto zauważyć, iż wspaniałe budowle, pałace i kamienice, tak bogato zdobione, w które Łódź jest zasobna, jak żadne inne miasto w Polsce, swój okres rozkwitu przeżywały właśnie pod rządami kapitalizmu, a dziś często odbijają już tylko cień dawnej świetności. Czy to nie jeszcze jeden argument za powrotem do ustroju, który nie tylko ludziom, ale nawet budowlom zapewnia rozkwit?

Film z wykładu będzie niebawem dostępny na naszym kanale YT.

Piotr Toboła

Obejrzyj fotoreportaż …

 
 


Najnowsze komentarze
 
2016-09-29 16:13
ela.n1 do wpisu:
Wraca temat tak czy nie dla euro
nigdy
 
2015-02-12 09:34
wispawel12 do wpisu:
Kapitalizm pomaga ubogim!
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
 
2015-02-12 09:30
wispawel12 do wpisu:
Obecny system emerytalny jest nie do utrzymania
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
  
 Kategorie Bloga
 
Gospodarka