Siódme Nie kradnij
2012-04-30 22:00
 Oceń wpis
   

O. Jacek Gniadek przygotował dla nas kolejne wolnorynkowe kazanie. Tym razem na 1 maja, Świętego Józefa Rzemieślnika.

"W brewiarzowym wprowadzeniu do wspomnienia czytamy, że św. Józef był z zawodu cieślą i opiekunem Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a dzisiaj jest patronem ludzi pracy. W Kościele katolickim wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII w 1955 r. jako alternatywa dla laickiego Święta Pracy. Św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, zawsze fascynował wyznawców chrześcijan, którzy darzyli go niezwykle wielkim nabożeństwem. W każdej epoce był odkrywany jako wzór ojcostwa i pracowitości, a sama Święta Rodzina jako wzór dla rodziny chrześcijańskiej. Spróbujmy odkryć św. Józefa na nowo jako patrona dla naszych czasów." - pisze o. Jacek Gniadek.

Czytaj całe kazanie o. Gniadka...

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610
 
 
2012-04-29 12:04
 Oceń wpis
   

Dziś 29.04.2012 r. – IV Niedziela Wielkanocna (Dobrego Pasterza).

W związku z tym proponujemy wolnorynkowe kazanie księdza Jacka Gniadka, polskiego misjonarza, na dzisiejszą niedzielę...

"Kiedyś byłem świadkiem interesującego wydarzenia. Przechodziłem uniwersyteckim korytarzem podczas przerwy między zajęciami. Przed jedną z sal wykładowych stała grupa studentów. Czekając na kolejny wykład, studenci opowiadali sobie głośno dowcipy i wygłupiali się. W pewnym momencie jeden z nich został popchnięty i upadł na torbę z notebookiem, która leżała na ławce. Upadek ten wywołał salwę śmiechu u kolegów. Student szybko się podniósł. Uniósł niewinnie do góry ręce i powiedział: „Przepraszam, ale to nie moja wina”. Prawdopodobnie myślał, że upadł na komputer któregoś ze swoich kolegów. Szybko jednak zorientował się, że to był jego własny laptop. Upadł na kolana przed ławką. Wyciągnął pośpiesznie notebooka z torby. Włączył go nerwowo i jak wmurowany wpatrywał się przez dłuższą chwilę w monitor. Po chwili odetchnął głęboko, z ulgą: „Chwała Panu! Działa”."

Czytaj całe wolnorynkowe kazanie...

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610
 
 
2012-04-27 21:13
 Oceń wpis
   
To już ostatni dzwonek! Jeszcze tylko 3 dni pozostały na to, by 1 procent ze swoich dochodów, zamiast państwu, przekazać na jakiś zbożny cel. Przypominamy, że status organizacji pożytku publicznego ma również Fundacja PAFERE!
 
Jeśli zatem jeszcze nie zdecydowali Państwo na co zainwestujecie swój 1 procent, zachęcamy do przekazania go właśnie naszej Fundacji. Jeśli jesteście zwolennikami wolnego rynku, prostego i sprawiedliwego prawa, wolnej przedsiębiorczości i choć trochę lepszej Polski, wesprzyjcie Fundację PAFERE. Na pewno żaden z Waszych datków nie zostanie zmarnowany.

Nasz nr KRS – 0000278610

Zapraszamy do zapoznania się z naszą dotychczasową działalnością!

Obejrzyj film z okazji 5 lat PAFERE...

 
Tagi: PAFERE, 1 procent
 
2012-04-25 22:28
 Oceń wpis
   

Rocznicę 5-lecia Fundacji PAFERE mamy już za sobą. 21 kwietnia 2012 roku w Domu Rzemiosła przy ul. Miodowej w Warszawie odbyła się konferencja z tej okazji, połączona z galą wręczenia nagród III edycji konkursu Magister PAFERE.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Fundacji PAFERE, który powstał na okoliczność 5-lecia Fundacji. Może ten film zachęci tych, którzy jeszcze nie rozliczyli się z fiskusem, do przekazania 1 procenta swojego podatku właśnie na PAFERE. Zobacz, ile zrobiliśmy przez 5 lat. Na pewno możemy zrobić więcej!

Obejrzyj film... (7 min.)

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610

 
Tagi: PAFERE
 
2012-04-24 22:42
 Oceń wpis
   

21 kwietnia 2012 roku odbyła się uroczysta gala III edycji Konkursu Magister PAFERE. Uroczystość prowadził koordynator projektu, Konrad Rajca. Obecni byli jurorzy: dr Sebastian Musioł, prof. Michał Wojciechowski i Andrzej Barański. Pozostali członkowie jury, prof. Witold Kwaśnicki i Krzysztof Zawitkowski, niestety nie mogli przybyć na galę.

Po krótkich komentarzach członków jury przystąpiono do wręczenia nagród laureatom. Tegorocznym zwycięzca okazał się Piotr Zapałowicz za pracę „Porównanie polityki gospodarczej rządów Augusto Pinocheta w Chile i Hugo Chaveza w Wenezueli”. Praca powstała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, a jej promotorem był Prof. dr hab. Stanisław Czaja.

Drugą nagrodę otrzymał Paweł Kłobukowski za pracę „>>Rockefellerowie<< kontra zatrzymani w czasie”. Praca powstała ma Uniwersytecie Warszawskim a jej promotorem był dr Cezary Trutkowski.

Pełna relacja oraz prace do pobrania (pdf)...

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610
 
 
2012-04-23 18:28
 Oceń wpis
   

Rocznicę 5-lecia Fundacji PAFERE mamy już za sobą. 21 kwietnia 2012 roku w Domu Rzemiosła przy ul. Miodowej w Warszawie odbyła się konferencja z tej okazji, połączona z galą wręczenia nagród III edycji konkursu Magister PAFERE.

Motywem przewodnim konferencji był problem tzw. szarej strefy w gospodarce. Jednak wykład oraz panel dyskusyjny na ten temat, poprzedziły wystąpienia założyciela i wieloletniego prezesa Fundacji PAFERE, Jana M. Małka oraz prof. Victora Claara z Instytutu Actona.

Jan M. Małek poświęcił swoje wystąpienie problemowi kradzieży. „Kradzież jest złem” - stwierdził honorowy prezes PAFERE. Jan M. Małek podkreślił, że jest to pogląd, który obowiązuje we wszystkich systemach prawnych oraz we wszystkich religiach. „Naszymi sprzymierzeńcami są wszyscy ci, którzy podzielają ten pogląd” - dodał.

Jan M. Małek: „Wszystkie kryzysy gospodarcze to skutek kradzieży, która objawia się na różne sposoby: inflacja, zadłużenie, korupcja, przywileje, bankowość oparta na rezerwie cząstkowej. (...) Państwo, które okrada własnych obywateli jest szkodnikiem. (...) Ludzie dziś, wyobrażają sobie państwo jako boga, który ma spełniać wszystkie życzenia. Tymczasem państwo opiekuńcze jest już bankrutem”.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją...

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610
 
 
2012-04-17 21:33
 Oceń wpis
   

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z interesującej dyskusji, która odbyła się podczas ubiegłorocznej konferencji PAFERE Liberty Weekend 2011 w Czeszowie na Dolnym Śląsku. W panelu udział wzięli prof. Andrzej Zybertowicz, red. Stanisław Michalkiewicz, dr Rafał Wójcikowski oraz prywatny przedsiębiorca, Jan Kubań. Prelegenci dyskutowali m.in. na temat wpływów służb specjalnych na przedsiębiorczość III RP. Podczas dyskusji doszło do różnicy zdań pomiędzy panami Michalkiewiczem a Zybertowiczem, co do obecnego wpływu WSI na biznes w III RP.

Zapraszamy do obejrzenia relacji…

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610
 
 
2012-04-16 21:06
 Oceń wpis
   
Przedstawiamy Państwu najważniejsze punkty programu wizyty prof. Victora Claara w Polsce, która rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. W przypadku pojawienia się jakichś dodatkowych informację będziecie Państwo informowani na bieżąco.

20-25 kwietnia 2012

Sobota, 21 kwietnia 2012

Godz. 12:00 Udział w konferencji z okazji 5-lecia PAFERE

 

Poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Godz. 13:00 Wykład w Uczelni Łazarskiego

Godz. 16:30 Wykład na temat sprawiedliwego handlu na UKSW

Wydział Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Aula im. Ks. Abpa Kazimierza Majdańskiego, ul. K.K. Baczyńskiego 9, Łomianki

 

Wtorek, 24 kwietnia 2012

Kraków, Jubileusz Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji

11:20 - 12:05 - Fair Trade? Its Prospects as a Poverty Solution

Kraków, godz. 17:30

Klub "Polonii Christiana", Hotel Miodosytnia – Sala Konferencyjna, ul. św. Wawrzyńca 6

Temat wykładu: Sprawiedliwy handel. Czy rzeczywiście jest sprawiedliwy?

 

Środa, 25 kwietnia 2012

Godz. 17:30

Sala konferencyjna Herbewa, ul. Lubelska 29

Keynesianism - why government spending cannot save an economy?

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610
 
 
2012-04-14 16:06
 Oceń wpis
   

Zapraszamy do przeczytania fragmentu książki prof. Victora Claara „Sprawiedliwy handel? Czy Fair Trade rzeczywiście zwalcza problem ubóstwa”. Prof. Claar w przyszłym tygodniu będzie gościł w Polsce na zaproszenie Fundacji PAFERE.

*  *  *

Chociaż słuszne może być poddawanie w wątpliwość czystości motywów sprzedawców kawy Sprawiedliwego Handlu a także zadawanie pytania czy kupno takich produktów jest rzeczywiście aktem sprawiedliwości a nie jedynie datkiem, tego typu pytania nie poruszają w ogóle najbardziej istotnych kwestii. Po pierwsze, czy Fair Trade, tak jak twierdzi zorganizowany wokół niego ruch, podnosi poziom życia biednych plantatorów kawy? Po drugie, jeśli Sprawiedliwy Handel robi jakąś różnicę, czy nie jest on tylko środkiem łagodzącym, czyniącym jedynie mniej uciążliwym życie niewielu biednych osób na świecie? Czy może Fair Trade potrafi doprowadzić do prawdziwie rewolucyjnej, trwałej zmiany?

Nawet jeśli Sprawiedliwy Handel jest realną strategią walki z biedą – nie jest ona zbyt rozległa. Kawa Sprawiedliwego Handlu stanowi zaledwie około 1 procent rynku kawy w Stanach Zjednoczonych i w Europie. W 2000 roku Sprawiedliwy Handel obejmował 3 procent rynku szwajcarskiego, 2,7 procenta holenderskiego, 1,8 procenta duńskiego, 1,5 procenta brytyjskiego, a także mniej niż 1 procent wszędzie indziej. W rzeczywistości, mimo że popyt na kawę Sprawiedliwego Handlu przez ostatnich piętnaście lat rósł nieprzerwanie, Gavin Fridell uważa, że północne rynki kawy Sprawiedliwego Handlu mogą być już nasycone. Podkreśla on, że spółdzielniom Sprawiedliwego Handlu na rynkach Sprawiedliwego Handlu udaje się sprzedać tylko 10-30 procent swojej kawy. Z braku innej możliwości pozostałą część swoich plonów sprzedają na rynku zwyczajnej kawy po obowiązującej tam cenie. Torsten Steinrücken i Sebastian Jaenichen są trochę bardziej optymistyczni, zauważając że w 2002 roku plantatorzy Sprawiedliwego Handlu około 25 do 50 procent swoich zbiorów sprzedali po cenach Sprawiedliwego Handlu: Resztę sprzedali po cenach rynkowych, zwanych niesprawiedliwymi.

Dlatego, dopóki uprawia się za dużo kawy w stosunku do całkowitego światowego popytu, nie ma też wystarczającego popytu na zupełne wykupienie, po cenie Sprawiedliwego Handlu, przeznaczonej na Sprawiedliwy Handel kawy. W obu przypadkach jest po prostu za dużo kawy. W celu wzmocnienia wysiłków organizacji certyfikujących FLO rządy pięciu państw europejskich – Belgii, Danii, Francji, Szwajcarii i Holandii (kraj Maxa Havelaara) – dotują działania Sprawiedliwego Handlu. W tych pięciu przypadkach wolnorynkowy wizerunek ruchu Sprawiedliwego Handlu okazuje się fałszywy.

Przyjrzyjmy się bliżej zamierzonym, jak i niezamierzonym konsekwencjom ruchu Sprawiedliwego Handlu. Russ Roberts, profesor ekonomii i wybitny pracownik Mercatus Center na George Mason University, porównuje premię cenową, którą dobrowolnie płacimy, by pomóc biednym plantatorom kawy, do hipotetycznej „puszki na drobne” w miejscu takim jak Wal-Mart. Według sprzeciwiającej się Wal-Martowi organizacji, w 2008 roku przeciętny, zatrudniony na pełen etat (34 godziny tygodniowo) pracownik Wal-Marta zarabiał 10,84 dolara za godzinę. Chociaż ta godzinowa stawka jest znacznie wyższa niż obecna stawka minimalna, to jeśli rodzina próbowałaby się utrzymać tylko z tego dochodu, byłoby to dla niej bardzo trudne: Wynosi on bowiem tylko 19 165 USD, czyli jest o 2 000 USD mniejszy od federalnej granicy ubóstwa dla czteroosobowej rodziny.

Posługując się metaforą Robertsa, konsumenci czują się źle – i słusznie – że pracownikom Wal-Marta ciężko jest związać koniec z końcem. Dlatego odpowiedzialni społecznie członkowie społeczeństwa bardzo starają się, by na wszystkich kasach w każdym Wal-Marcie znajdowała się puszka na drobne, każda z oznaczeniem o treści:

Twój kasjer i inni tutejsi pracownicy

zarabiają mniej

niż wynosi średnie wynagrodzenie

w Stanach Zjednoczonych.

Pomóż im, proszę.

Z Wal-Marta korzystają oczywiście różni konsumenci, w tym wielu takich, którzy sami są biednymi członkami klasy robotniczej, a być może nawet zarabiają mniej niż 10,84 dolara za godzinę. Załóżmy jednak, że puszki na drobne okazują się skutecznym sposobem zwiększenia wynagrodzeń pracowników Wal-Marta – przyjmując, że potrafimy przezwyciężyć protekcjonalny i potencjalnie nieludzki wpływ, jaki może on za sobą nieść. Załóżmy też, że puszki działają naprawdę dobrze – tak dobrze, że średnie wynagrodzenie pracownika Wal-Marta rośnie z 10,84 do 13,84 dolara za godzinę. Co może z tego wyniknąć?

Wielu z nas może spojrzeć na efekt i powiedzieć: „Jak miło. Biedni pracownicy Wal-Marta zarabiają teraz więcej”. Ekonomista widzi coś innego. Jego uwagę natychmiast przykuwa fakt, że efektywna stawka godzinowa pracownika Wal-Marta właśnie zwiększyła się o 3 dolary. Nie ma tak naprawdę znaczenia, skąd pochodziły te pieniądze: Wypłata w Wal-Marcie jest teraz prawie 30 procent większa niż wcześniej. Widząc to, ekonomista może dokonać pewnych dość sensownych prognoz odnośnie tego, jak będą się teraz zachowywać poszczególni uczestnicy tej historii, kiedy zmienił się układ bodźców motywujących.

Victor W. Claar

Jest to fragment książki „Sprawiedliwy handel? Czy FAIR TRADE rzeczywiście zwalcza problem ubóstwa?”, Warszawa 2011, Wydawnictwo Prohibita.

Książkę można będzie nabyć na spotkaniach z prof. Claarem w promocyjnej cenie 10,00 zł.

Szczegółowy program wizyty w Polsce prof. Claara znajduje się na stronie Fundacji PAFERE

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610

 
 
2012-04-11 20:42
 Oceń wpis
   

Fundacja PAFERE zaprasza na konferencję:

Szara strefa - przyczyny i skutki dla gospodarki

Oto pełny program:

21 kwietnia (sobota), Pałac Chodkiewiczów (Siedziba Związku Rzemiosła Polskiego), Warszawa, ul. Miodowa 14


12:00
- Powitanie gości i wprowadzenie - Jan M. Małek

12:15 - Film: V lat Fundacji PAFERE

12:30 - Prof. Victor Claar: Dlaczego przedsiębiorcy uciekają w szarą strefę?

13:15 - Prof. Michał Wojciechowski: Moralne aspekty zjawiska szarej strefy

14:00 - Panel dyskusyjny (prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, Wojciech Kubań, Piotr Lisiecki, Paweł Toboła-Pertkiewicz)


15:00-15:45
- Przerwa na poczęstunek


15:45
- Gala III edycji konkursu Magister PAFERE


Udział w konferencji jest płatny. Opłatę w wysokości 50 zł należy wnieść na konto Fundacji:

33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

do dnia 15 kwietnia 2012 r. z dopiskiem "V lat PAFERE".

Prosimy, by potwierdzenie zgłoszenia przysyłać na adres: pafere@pafere.org.


Pobierz
plik PDF z informacjami o konferencji ...


Zapraszamy również do zapoznania się z postaciami naszych głównych gości.

PAFERE organizacją pożytku publicznego! Wesprzyj Fundację 1 procentem!

nr KRS – 0000278610
 
 
1 | 2 |


Najnowsze komentarze
 
2016-09-29 16:13
ela.n1 do wpisu:
Wraca temat tak czy nie dla euro
nigdy
 
2015-02-12 09:34
wispawel12 do wpisu:
Kapitalizm pomaga ubogim!
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
 
2015-02-12 09:30
wispawel12 do wpisu:
Obecny system emerytalny jest nie do utrzymania
Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od[...]
  
 Kategorie Bloga
 
Gospodarka